Ochrona patentowa

  • Własność intelektualna

    Własność intelektualna to wytwór pracy twórczej człowieka, który ze względu na swoją unikatowość i dużą wartość ekonomiczną/gospodarczą/rozwojową zasługuje na ochronę. Wszystko to co wytworzy człowiek przy użyciu swojego intelektu, a co jest nowatorskie, dotychczas niespotykane, nazywamy własnością intelektualną. Są to w szczególności utwory, patenty czy znaki towarowe.

    Podział własności intelektualnej: prawa autorskie i prawa pokrewne, prawo własności przemysłowej, know-how

    Prawa autorskie i prawa pokrewne Prawo własności przemysłowej Know-how

    Utwory - prawo do autorstwa oraz prawo do rozpowszechniania utworu. Utwory mogą być:

    • wyrażone słowem, znakami, symbolami (np. matematycznymi),
    • fotograficzne,
    • plastyczne,
    • muzyczne,
    • wzornictwa przemysłowego,
    • architektoniczne.

    Prawa pokrewne - prawa do artystycznych wykonań, prawa do fonogramów i wideogramów, prawa do nadań programów, prawa do pierwszych wydań, prawa do wydań naukowych i krytycznych.

    • Wynalazki (patenty),
    • Wzory użytkowe,
    • Wzory przemysłowe,
    • Znaki towarowe,
    • Oznaczenia geograficzne,
    • Bazy danych,
    • Nowe odmiany roślin,
    • Topografie układów scalonych.
    Praktyczne informacje technologiczne, techniczne, organizacyjne instytucji lub przedsiębiorstwa, które posiadają wartość gospodarczą i nie są ujawnione do wiadomości publicznej. Zazwyczaj są one wynikiem badań i nabytego doświadczenia (np. sposoby wytwarzania i receptury).

    Prawo autorskie jest ogółem praw, które przysługują autorowi utworu. Dzięki nim autor może decydować o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści materialnych. Każdy utwór jest przedmiotem prawa autorskiego. Jest to działalność twórcza o indywidualnym charakterze, w jakiejkolwiek postaci, niezależna od wartości, sposobu wyrażenia i przeznaczenia. Utwory mogą być:

    • wyrażone słowem, znakami, symbolami (np. matematycznymi)
    • fotograficzne
    • plastyczne
    • muzyczne
    • wzornictwa przemysłowego
    • architektoniczne

    Utwór jest objęty ochroną od momentu ustalenia bez konieczności jakiejkolwiek rejestracji. Ochroną nie są objęte: idee, pomysły (pomysł jako rozwiązanie może być chroniony prawami autorskimi), metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.

    Prawo własności przemysłowej to rodzaj praw wyłącznych wynikających z regionalnego, narodowego lub międzynarodowego ustawodawstwa. Do zakresu przedmiotowego prawa własności przemysłowej zaliczamy:

    1. Wynalazki - są to nowe rozwiązania techniczne. Według prawa patentowego wynalazek to poddające się ścisłej definicji prawno-technicznej, unikatowe rozwiązanie techniczne, które do danej chwili nie zostało opatentowane. Status patentu obowiązuje 20 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym. Aby wynalazek mógł uzyskać status patentu musi spełniać wymienione kryteria:
      1. musi być nowy,
      2. musi mieć poziom wynalazczy - nie może wynikać w sposób oczywisty, dla fachowców w danej dziedzinie, ze stanu techniki,
      3. musi się nadawać do przemysłowego wykorzystania.
    2. Wzory użytkowe - to nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym. Dotyczy ono kształtu, budowy i zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Czas trwania prawa ochronnego na wzór użytkowy wynosi 10 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym. Prawo do wyłącznego korzystania z wzoru użytkowego w sposób zawodowy lub zarobkowy na całej Rzeczypospolitej Polskiej, można uzyskać jedynie na wzory użytkowe, które spełniają następujące kryteria:
      1. są rozwiązaniem o charakterze technicznym,
      2. są nowe,
      3. dotyczą przedmiotu o trwałej postaci (wyklucza się substancje i sposoby działania),
      4. są użyteczne.
    3. Wzory przemysłowe - jest to nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części. Nowa postać nadana jest w szczególności poprzez cechy kształtów, linii, konturów, kolor, strukturę, materiał wykonania oraz przez jego ornamentację. Prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego można uzyskać, jeżeli spełnia się następujące warunki:
      1. są nowe,
      2. odznaczają się indywidualnym charakterem,
      3. nadają się do odtworzenia w skali przemysłowej.
    4. Topografia układu scalonego - jest to rozwiązanie polegające na przestrzennym, wyrażonym w sposób dowolny, rozplanowaniu elementów, z których co najmniej jeden jest elementem aktywnym, oraz wszystkich lub części połączeń układu scalonego. Prawa na topografię układu scalonego udziela się z rejestracji. Ochrona ustaje po dziesięciu latach.
    5. Znaki towarowe - wszystkie oznaczenia, które są przedstawione w postaci graficznej, nadające się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od drugiego; w szczególności rysunek, wyraz, kompozycja kolorów, ornament, forma przestrzenna (forma opakowania lub towaru), a także sygnał dźwiękowy lub melodia. Prawo ochronne na znak towarowy udzielane jest na 10 lat od momentu zgłoszenia znaku w Urzędzie Patentowym.
    6. Oznaczenia geograficzne - jest to oznaczenie słowne odnoszące się pośrednio lub bezpośrednio do nazwy kraju, regionu, miejscowości lub miejsca, które identyfikuje towar jako pochodzący z danego terenu. Dobra opinia, jakość lub inne cechy towaru są przypisywane przede wszystkim pochodzeniu geograficznemu tego towaru.
    7. Bazy danych - są zbiorami danych lub innych materiałów oraz elementów zgromadzonych według określonej metody. Gromadzenie danych wiąże się z nakładem inwestycyjnym w celu sporządzenia, weryfikacji oraz prezentacji zawartości bazy.
  • Patenty na UAM

    Wynalazki - są to nowe rozwiązania techniczne. Według prawa patentowego wynalazek to poddające się ścisłej definicji prawno-technicznej, unikatowe rozwiązanie techniczne, które do danej chwili nie zostało opatentowane. Aby wynalazek mógł uzyskać status patentu musi spełniać wymienione kryteria:

    • musi być nowy,
    • musi mieć poziom wynalazczy - nie może wynikać w sposób oczywisty, dla fachowców w danej dziedzinie, ze stanu techniki,
    • musi się nadawać do przemysłowego wykorzystania.

    Status patentu obowiązuje 20 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym.

    Zasady udzielenia patentów

    Konieczność dokonania zgłoszenia patentowego w stosownym urzędzie ds. własności intelektualnej (w Polsce – Urząd Patentowy RP).

    • głoszenie powinno zawierać podanie o udzielenie patentu i pełny opis wynalazku, sformułowany jasno i wyczerpująco, aby znawca w tej dziedzinie mógł ten wynalazek urzeczywistnić,
    • do opisu dodaje się często materiały wizualne, takie jak rysunki czy schematy, jeżeli są one niezbędne do zrozumienia istoty wynalazku,
    • zgłoszenie musi zawierać również zastrzeżenia patentowe, które określają zakres ochrony wynalazku.
  • Procedura krajowa
  • Uzyskanie ochrony patentowej za granicą

    Na podjęcie decyzji co do ewentualnego ubiegania się o ochronę wynalazku za granicą zgłaszający ma 12 miesięcy liczonych od daty złożenia zgłoszenia w polskim Urzędzie Patentowym.

    Procedura krajowa

    Dokonanie zgłoszenia za granicą w oparciu o procedury krajowe państw żądanej ochrony jest opłacalne w momencie kiedy zgłaszający chce uzyskać ochronę w jednym, dwóch lub trzech państwach. W wypadku, gdy zgłaszający jest zainteresowany uzyskaniem ochrony w większej liczbie państw – korzystniejsze dla niego okazuje się dokonanie zgłoszenia międzynarodowego w trybie PCT lub zgłoszenia europejskiego.

    Procedura europejska

    Na podstawie jednego zgłoszenia patentowego dokonywanego w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) w Monachium i po przeprowadzeniu jednego ujednoliconego postępowania zgłoszeniowego, możliwe jest uzyskanie patentu jednocześnie w państwach będących stronami Konwencji o patencie europejskim. Zgłoszenia dokonuje się bezpośrednio w EPO w jednym z jego języków urzędowych: angielskim, niemieckim lub francuskim, wyznaczając jednocześnie państwa, w których żąda się ochrony.

    Zgłoszenie w trybie PCT (Patent Cooperation Treaty)

    Zgłoszenie międzynarodowe wnoszone jest do tzw. „urzędu przyjmującego”, którym w przypadku Polski jest Urząd Patentowy RP. Zgłoszenie zawierające: podanie, opis, zastrzeżenia, rysunki oraz skrót opisu, powinno być sporządzone w jednym z języków urzędowych Międzynarodowego Organu Poszukiwań, którym w przypadku Polski jest EPO. W podaniu należy wskazać kraje, w których zgłaszający ubiega się o ochronę. Urząd przyjmujący zatrzymuje jeden egzemplarz zgłoszenia, drugi egzemplarz przekazuje do Międzynarodowego Biura w Genewie, trzeci – służący do celów poszukiwań – przekazuje do EPO. Międzynarodowa publikacja zgłoszenia następuje niezwłocznie po upływie 18 miesięcy od daty pierwszeństwa lub – na wniosek zgłaszającego – wcześniej, po upływie 12 miesięcy.
    Przy większej liczbie państw żądanej ochrony, koszty postępowania w trybie PCT są niższe niż suma kosztów procedur krajowych.

  • Wsparcie UCITT
    • udzielanie konsultacji w zakresie oceny spełnienia przesłanek do opatentowania rozwiązania,
    • doradztwo w zakresie strategii ochrony własności intelektualnej,
    • pośrednictwo w kontaktach wynalazców z rzecznikiem patentowym,
    • wnoszenie opłat za zgłoszenie do ochrony w urzędzie patentowym (usługa rzecznika patentowego oraz opłaty urzędowe),
    • monitorowanie terminów wnoszenia opłaty za kolejne lata ochrony wynalazku,
    • gromadzenie informacji o zgłoszonych i przyznanych patentach do dorobku naukowego pracowników UAM i oceny parametrycznej Uczelni.

Dlaczego warto patentować?

  • Właściciel patentu ma prawo decydować o tym kto może korzystać z opatentowanego wynalazku w czasie obowiązywania ochrony oraz w drodze umownej, np. poprzez udzielenie licencji, wyrazić zgodę na odpłatne używanie chronionego wynalazku przez inne podmioty.
  • Koszty ubiegania się o uzyskanie patentu przez pracowników UAM (zarówno usługi rzecznika patentowego, jak i opłaty urzędowe pokrywane są z budżetu UCITT przeznaczonego na ten cel – twórcy rozwiązania nie muszą zapewniać finansowania z własnych źródeł.
  • Aktywność patentowa oraz działania w kierunku komercjalizacji mają wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku Uczelni oraz na jej pozycjonowania w rankingach innowacyjności.
  • Uzyskanie patentu na rozwiązanie znacząco zwiększa wartość rynkową wynalazku, a tym samym zwiększa szanse na pozyskanie inwestora lub podmiotu zainteresowanego komercjalizacją. W przypadku komercjalizacji za pośrednictwem spółki spin-off, posiadane patenty zwiększają wartość firmy.
  • Liczba uzyskanych patentów jest jednym z elementów oceny dorobku naukowego i badawczego pracowników UAM, zwiększa także szanse na uzyskanie grantów na projekty z obszaru badań i rozwoju.